1360
25 اسفند 1401 - 23:03

اجرای طرح ضیافت بهاری در ۲ هزار بقعه‌متبرکه/ پیش‌بینی استقبال ۴۰ میلیونی مسافران از امامزادگان

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای طرح ضیافت بهاری در بیش از ۲ هزار امامزاده و بقاع متبرکه کشور، گفت: با توجه به استقبال بیش از ۴۰ میلیون نفر در نوروز از امامزادگان کشور، پیش‌بینی می‌شود این تعداد افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل عصر امروز در همایش توجیهی طرح ضیافت بهاری و تجلیل از ائمه جماعات و خادمین بقاع متبرکه و مساجد بین راهی مازندران، اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروز سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه های متنوع برای استفاده علاقمندان، هموطنان و مسافران در شهرهای مختلف اجرا در نظر گرفته است.

وی افزود: یکی از مهمترین برنامه‌ها اجرای ویژه برنامه آرامش بهاری در بقاع متبرکه سطح کشور است، در روزهای نخست نوروز ۱۴۰۲ با توجه به همزمانی و حلول ماه رمضان با طرح آرامش بهاری یک ویژه برنامه ضیافت الهی اجرا می شود و در امامزادگان سطح کشور برنامه‌های نورزوی همانند استقبال از مسافران، آماده شدن زائرسراها برای اسکان مسافران نوروزی، اجرای برنامه‌های شاد و مفرح برای خانواده‌ها، اقشار مختلف مردم و نونهالان، نوجوانان و جوانان برای سپری شدن اوقات نوروز در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در ماه رمضان جلسات قرآن تفسیر، سخنرانی روحانیون در مناسبت‌های مختلف از جمله ولادت امام مجتبی(ع)، لیالی قدر و شهادت امام علی(ع) اجرا می شود، بیان کرد: تعداد ۲ هزار امامزاده و بقاع متبرکه کشور مجری برگزاری طرح‌های نوروزی و ویژه برنامه ماه مبارک رمضان هستند که با توجه به وضعیت امامزادگان، وسعت، ظرفیت و تعداد زائران سطح بندی شده است.

وی با اشاره به استقبال مطلوب گردشگران و مسافران در نوروز از امامزادگان و بقاع متبرکه، یادآور شد: سال گذشته بیش از ۴۰ میلیون نفر در نوروز از امامزادگان بهره برنند و امسال نیز پیش بینی تعداد بیشتر مسافران و علاقمندان به خاندان اهل بیت را همانند سال های گذشته در امامزادگان داریم.

عادل خاطرنشان کرد: با توجه به پایان شیوع ویروس کرونا و برداشته شدن پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی پیش‌بینی می شود استقبال مسافران امسال بیشتر از سال های قبل باشد همچنین ستاد خدمات سفر نیز برنامه‌های جذاب و متنوع در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان لازم است هماهنگی زیادی بین مسؤولان امامزادگان و بقاع متبرکه، هیأت‌های امنا، خادمان و مسؤولان دفاتر انجام شود تا فضای بهداشتی، ایمنی، امنیتی و مناسب سازی اسکان مسافران به همراه برگزاری مسابقات در رده های مختلف و مسابقات فرهنگی با اهدای جوایز فرهنگی مهیا گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه یکی از برنامه های جدی این سازمان در توسعه امامزادگان بحث زائرسراها است، افزود: تا در یک فضای معنوی و امن خانواده ها اسکان یابند و از لحاظ هزینه ای بتوان سفر ارزان در روزهای بهار و دیگر روزهای سال را رقم زد.

وی با اشاره به مهیا بودن ۸۰۰ سوئیت در کنار امامزادگان کشور، به فعالیت ۲۶۰ ظرفیت هتل و وجود بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ اتاق زائرسرا پرداخت و گفت: توسعه اماکن فرهنگی و مذهبی در دستور کار قرار دارد همچنین تعداد یک هزار و ۶ مرکز افق در امامزادگان کشور با مجوز رسمی فعالیت دارند و مراکز افق در استان های مختلف در حال توسعه بوده و بقیه مراکز فرهنگی امامزادگان نیز باید تبدیل به مراکز افق شوند.

عادل با اعلام اینکه در سال آینده تعداد مراکز افق سطح کشور به یک هزار و ۵۰۰ مرکز افق می رسد، بیان کرد: در مراکز افق موضوع فعالیت در حوزه‌های قرآنی، اجتماعی و فرهنگی در دستور کار است.

وی با اشاره به طرح‌های قرار دوازدهم و شمیم خدمت برای انجام آموزش اشتغالزایی خانگی در جوار امامزادگان، ادامه داد: در مرکز قرانی سازمان اوقاف و امور خیریه برای ماه رمضان آینده کرسی‌های ثابت تلاوت قرآن در امامزادگان شاخص راه اندازی می‌شود البته در کنار آن کرسی‌های تفسیر در ماه رمضان و دیگر ایام سال برقرا است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: همانند ماه رمضان سال های گذشته اعزام قاریان بین المللی هم در ماه رمضان و هم در ایام برگزاری مسابقات در دستور کار قرار دارد که در سطح استان های مختلف با توجه به تدوین جدول برگزاری قرائت انجام می‌شود.

پایان پیام/۸۶۰۱۲/غ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1096692